ZASADNUTIE PREDSEDNÍCTVA V RUŽOMBERKU

Na začiatku kalendárneho roka je priestor na reflexiu a aj zamyslenie sa nad ďalšou činnosťou. To bol hlavný dôvod stretnutia predsedníctva NŠO v Ružomberku. Debata o činnosti NŠO začala hneď po príchode v piatok podvečer, trvala do noci a pokračovala od skorého rána v sobotu. Hlavné témy sa týkali priebehu uzatváranie kolektívnych zmlúv, rozšírenia členskej základne, prípravy aktualizácie stanov NŠO, podpora našich členov v prípade mobbingu a bossingu,  prípravy snemu NŠO, zhromaždenia pri príležitosti Dňa učiteľov…. OLYMPUS DIGITAL CAMERA S potešením môžeme konštatovať, že nám základné organizácie začali pribúdať. Na druhej strane nás mrzí, že sa zamestnanci školstva, pri snahe založiť odbory na svojom pracovisku neustále stretávajú s odporom zo strany riaditeľov, dokonca s vyhrážkami. Akoby niektorí riaditelia škôl zabudli, že aj oni boli a raz budú opäť obyčajnými učiteľmi, ktorí budú musieť pracovať v podmienkach aké im práve riaditeľ umožní na škole vytvoriť. Negatívny postoj spomínaných riaditeľov sa odzrkadľuje aj pri uzatváraní kolektívnych zmlúv. Kolektivna zmluva sa opiera len a len o existujúce zákony a v rámci nich umožňuje zlepšiť pracovné podmienky zamestnancov.

Od založenia NŠO uplynul rok a sedem mesiacov, naše ciele ostávajú nemenné, aby sme ich mohli splniť, potrebujeme podporu všetkých zamestnancov školstva, ktorí s nimi súhlasia. Pripravujeme však úpravu Stanov NŠO, ktorá bude prerokovaná a schválená na nasledujúcom Sneme NŠO v júni 2014.

Mobbing a bossing sa nevyhýba ani školám.Píšu nám o tom kolegyne a kolegovia, ktorým tento jav poriadne strpčuje život. Zákon, ktorý by šikanu na pracovisku jednoznačne riešil, napriek množiacim sa prípadom stále neexistuje. Aj preto hľadáme možnosti ako našim členom v takýchto prípadoch pomôcť.

Vlaňajšia štrajková nálada klesla na bod mrazu, chápeme, že mnohí z vás podľahli skepse, my si však myslíme, že sa netreba vzdávať a svoju nespokojnosť s daným stavom prejaviť otvorene. Dobrou príležitosťou pripomenúť sa vláde aj verejnosti je blížiaci sa Deň učiteľov. Formu, čas a priestor oznámime všetkým našim členom prostredníctvom stránok NŠO a mailami.

Časť zasadnutia predsedníctva je rezervovaná pre tých, ktorí si chcú pohovoriť, opýtať sa, poradiť. Nezáleží, či sú to naši členovia alebo len sympatizanti, prípadne nerozhodní zamestnanci, ktorí potrebujú povzbudiť. Rozhovor s mladým predsedom novej ZO a jeho kolegyňou bol aj pre nás povzbudením.

One thought on “ZASADNUTIE PREDSEDNÍCTVA V RUŽOMBERKU

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s