EPIDÉMIA STRACHU

STRACH toto slovo rezonovalo takmer vo všetkých príspevkoch, ktoré odzneli na 2.konferencii Mobbing a bossing v slovenskom školstve. Podobne znela aj odpoveď na otázku novinárov, prečo je tu tak málo (40) učiteľov. Kto nezažil, neuverí. Neuverí, čo s človekom urobí každodenné vyhrážanie, osočovanie, manipulovanie, snaha umlčať “toho krikľúňa”, ktorý sa opovážil…. Tí najstatočnejší a najodvážnejší prišli, aby vyrozprávali svoj príbeh, uľavili ubolenej duši, alebo len tíško posedeli, načerpali nové sily, našli oporu, inšpiráciu ako sa brániť, čo urobiť, aby sa ich život mohol vrátiť do bežných koľají…ak by sa mohol. Prejavy bossingu a mobbingu majú rôzne formy, vynaliezavosť bossérov a mobbérov v tomto smere je neuveriteľná a často v plnej miere odzrkadľuje úbohosť hraničiacu s duševnou chorobou ľudí, ktorí dokážu zničiť život kolegovi, lebo nad nimi vyčnieva, lebo dokáže vysloviť vlastný názor, lebo poukázal na nezákonné konanie… NŠO spolu s SKU sa pustili do získavania údajov o tomto neblahom spoločenskom jave, ktorý prekvitá nielen v školskom prostredí. Dohromady okolo 400 reakcií je veru dosť, najmä ak vezmeme do úvahy STRACH pred odhalením (napriek zaručenej anonymite) a následným ukončením pracovného pomeru. Hostia konferencie vo svojich vystúpeniach rozpitvali problematiku bossingu a mobbingu a naznačili možnosti riešenia za súčasného stavu legislatívy. Účastníci konferencie sa zhodli na spoločných záveroch:

 1. Prijať Zákon o mobbingu a bossingu
 • s jasnou definíciou bossingu a mobingu
 • s jasnou definíciou bosséra a mobbéra
 • platný pre zamestnancov o všetkých odvetviach
 • s jasnými a prísnymi sankciami
 1. Zvážiť zriadenie úradu školského ombudsmana
 2. Posilniť kompetencie Rady školy
 • zvýšiť zákonnú ochranu  členov RŠ
 • zvýšiť pomerný počet učiteľov v RŠ
 • zvýšiť právomoci v oblasti kontroly financií

Pozrite si záznamy vystúpení hostí 2.konferencie Mobbing a bossinga v slovenskom školstve:

PaedDr. SEBELÉDI Ludovít                predseda NŠO

PaedDr. SEBELÉDI Ludovít predseda NŠO

Hostí privítal a analýzu Zberu strachu zo strany NŠO predstavil predseda NŠO Ľudovít Sebelédi. V prezentácii poukázal na to, že učitelia sú šikanovaní nielen vedením a rodičmi, ale aj žiakmi. Zo šikany nie sú vylúčení ani riaditelia, na ktorých útočia zriaďovatelia…viac TU a vo videozázname

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mgr. MICENKO Mário, člen predsedníctva NŠO

Mário Micenko člen predsedníctva NŠO vymenoval vonkajšie znaky bossingu a mobbingu, medzi ktoré patrí nezáujem o potreby zamestnancov, vysoká fluktuácia zamestnancov, vysoká miera prácenechopnosti, ignorácia odborových organizácií… Zaujímavé bol vypočuť si prehľad rôznych spôsobov, akými sa pácha psychické násilie na zamestnancoch: nedať svojej obeti zarobiť (bez odmien, najnižšie odmeny, bez osobného príplatku, ak iní majú,,,), zlé podmienky na prácu, opakované zadávanie práce, ktorá nesúvisí z jeho pracovnou náplňou… Kto a kedy sa stáva obeťou šikany? Jednoznačná odpoveď neexistuje, ale ….viac v zázname z vystúpenia M.Micenku:

Mgr. CENKNER Michal          Slovenské stredisko pre ľudské práva

Mgr. CENKNER Michal Slovenské stredisko pre ľudské práva

Michal Cenkner zo Slovenského strediska pre ľudské práva upozornil na nový Zákon o oznamovaní protispoločenskej činnosti č.307/2014, ktorý nadobudol platnosť od 1.januára 2015 a ktorý chráni osoby, ktoré ohlásia kriminálnu činnosť, alebo inú protispoločenskú činnosť, do ktorej je možné zahrnúť aj psychický teror na pracovisku. Napriek tejto novej možnosti, sme sa zhodli na tom, že na riešenie sporov súvisiacich so šikanou v zamestnaní by bol účinnejší zákon, ktorý by presne definoval jednotlivé pojmy a sankcie …viac TU Záznam z vystúpenia Michala Cenknera:

Prof. PhDr. GAJDOŠOVÁ Eva PhD. Profkreatis, o. z.

Prof. PhDr. GAJDOŠOVÁ Eva PhD. Profkreatis, o. z.

Pani Eva Gajdošová z občianskeho združenia Profkreatis zažila šikanu na pracovisku na vlastnej koži. Na našej konferencii ju však poňala v kontexte pozitívnej psychológie. Príčiny mobbingu vidí v zlej organizácii práce, strese, preťažení, nesprávnom štýle riadenia, nezvládnutom konkurenčnom tlaku…Viete aká drahá je psychická vojna? Aké sú fázy mobbingu? Aká je osobnosť mobbera? Aká je stratégia šéfa pri mobbingu?  Ako môže pomôcť pozitívna psychológia v boji proti bossingu a mobbingu? Všetko nájdete v prezentácii pani E.Gaajdošovej a v jej videu.

           KOPOVÁ Petra                               Univerzita Mateja Bella, Banská Bystrica

KOPOVÁ Petra Univerzita Mateja Bella, Banská Bystrica

Doktorandka UMB v Bansekj Bystrici Petra Koppová prišla zbierať skúsenosti a vypočuť si odborníkov, no sama prispela hodnotnou prezentáciou vlastného prieskumu mobbingu na rôznych pracoviskách, medzi inými aj na školách. Negatívne formy správania ako súčasť mobbingu v školskom prostredí je názov jej prezentácie, v ktorej načrela aj do histórie. Intrigy, šírenie klebiet, ironických poznámok a iných prejavov nepriateľstva sa vyskytovali aj v minulosti, no podrobnejšie vedecké skúmanie sa deje posledných 20 rokov. Na svoj prieskum využila najčastejšie používanú metodiku merajúcu mobbing na pracovisku Dotazník NAQ – R (The Negative Acts Questionnaire). Záznam z vystúpenia Petry Koppovej: 

JUDr. RITOMSKÁ Mária        Práca a vzťahy, o. z.

JUDr. RITOMSKÁ Mária Práca a vzťahy, o. z.

Právnička Mária Ritomská je poslankyňou NRSR, predsedníčkou o.z. Práca a vzťahy a viac rokov sa venuje téme bossingu a mobbingu. Jej pokusy presadiť ustanovenie antidopingového zákona sa doteraz stretla s nepochopením, resp  s neochotou väčšiny poslancov nášho parlamentu v duchu hesla: Čo ti nekážu nerob! So svojim tímom špecialistov sa však nevzdáva a verí, že sa sa táto citlivá téma dostane do programového vyhlásenia novej vlády. Záznam z vystúpenia Márie Ritomskej: 

PaedDr. BARANCOVÁ Mária   Slovenská komora učiteľov

PaedDr. BARANCOVÁ Mária Slovenská komora učiteľov

Prezidentka SKU Mária Barancová nezaprela v sebe citlivú psychológičku, ktorá vníma bossing a mobbing ako tému hlboko zasahujúcu do ľudskej duše. Podľa nej je 21.storočie storočím EPIDÉMIE STRACHU. Strach zo straty zamestnania, strach z chudoby, z rodičov, žiakov, z vedenia školy… Cieľom kampane Zber strachu “je mapovať nedodržiavanie zákonných a pracovnoprávnych podmienok na školách, mobbing a bossing v školskom prostredí a tiež porušovanie práv učiteľov, napríklad slovné, psychické a fyzické napádanie” . Do kampane sa zapojilo približne 200 učiteľov, ktorí sa buď priamo stretli s psychickým terorom na pracovisku, alebo o ňom počuli od kolegov. Záznam z vystúpenia Márie Barancovej: 

CRMOMAN Vladimír SKU

CRMOMAN Vladimír SKU

Vladimír Crmoman doplnil informácie Mária Barancovej o analýzu doteraz zozbieraných podnetov z kampane Zber strachu, kroté rozdelili do 4 základných skupín:

 1. porušovanie základných ľudských práv
 2. nedodržiavanie zákonov v rámci pracovnoprávnych vzťahov
 3. korupcia, klientelizmus
 4. medziľudské vzťahy na pracovisku

Súhrn problémov zo zaslaných podnetov ku kampani (sku) Záznam z vystúpenia Vladimíra Crmomana: 

JUDr. HUDÁK Martin            Otvorené ministerstvo, o.z.

JUDr. HUDÁK Martin Otvorené ministerstvo, o.z.

Doktor Martin Hudák sa vo svojej praxi stretáva s prípadmi šikanovania na pracovisku. Jeho cenné rady ako postupovať, čo všetko si musí prenasledovaný človek uvedomiť kým sa rozhodne vstúpiť do súdneho sporu, určite mnohým prítomným pomohli zorientovať sa. Dôležité je mať konkrétne dôkazy, poradiť sa s dobrým právnikom, počítať s výdavkami, uvedomiť si možné následky, časovú náročnosť, kým súd rozhodne… Chýbajú vyriešené príklady, ktoré by ľudí presvedčili o spravodlivosti systému. Záznam z vystúpenia Martina Hudáka: V druhej časti konferencie vystúpili tí najodvážnejší učitelia. Počúvať ich osudy bolo veľmi ťažké a človek sa nedokázal ubrániť dojatiu, no ani hnevu a údivu, nad zlobou, ktorú si ľudia dokážu navzájom robiť :(. Treba len veriť, že raz dôjde k zlomu a veci sa pohnú. Možno to bude práve minister školstva Juraj Draxler, ktorý vníma negatívnu situáciu v pracovnoprávnych vzťahoch v školstve a aj bol ochotný prevziať záštitu nad 2. konferenciou Bossing a mobbing v slovenskom školstve. V liste poprial všetkým účastníkom úspešné hľadanie optimálnych riešení. zastita Ohlas v médiách bol menší ako predpokladala závažnosť témy. Myslíme si, že o bossingu mobbingu treba hovoriť poriadne nahlas a často, lebo tu je, a to nielen v školstve, nielen v štátnom sektore ale aj v súkromnom a v podnikoch so zahraničnou spoluúčasťou.

2. konferencia Mobbing a bossing v slovenskom školstve v slovenských médiách: 

Slovenský rozhlas 04. 05. 2015 18:22 od 7:54 Témy: Poplatky u lekárov – Šikana učiteľov – Príbeh Pavla Branka Hostia: Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov Ľudovít Sebelédi, šéf Nových školských odborov Juraj Draxler, minister školstva Pavol Branko, filmový kritik a publicista

Rádiožurnál pondelok 4.5.2015 od 7:12  SME sk:  Šikanovaných učiteľov sú stovky

TA3 10.05.2015 07:40:10  Antidiskriminačný zákon volá po zmene, šikana na pracovisku nemusí byť tabu

TV Markíza tv siknuju ucitelov

FOTOGALÉRIA 1

FOTOGALÉRIA 2

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s