OK, ZJEDNOŤME SA!

Prečítal som si v denníku Sme výrok predsedu OZPŠaV pána Ondeka –  ” Zjednotili sme sa. Nejde len o odbory, ale ale aj o asociácie a Slovenskú komoru učiteľov.”

Tak OK, nech sme teda jednotní! Teraz ma už len zaujíma, ako bude jednota vyzerať a čo sa asi tak bude diať ďalej?

Zajtra bude v Bratislave protestné zhromaždenie pracovníkov školstva. Taktovku od ISU prevzalo OZPŠaV, čo je aj dobré, aj zlé, záleží na uhle pohľadu. Jednota je nutná, len škoda preveľká, že sa u OZPŠaV zjavila až teraz. Uvidíme, či protest bude záverečnou bodkou po štrajku, ktorý OZPŠaV nepodporili a od ktorého učiteľov odrádzali, alebo reštartom. Uvidíme, či to neskončí len pri prejavoch a následnom vyčkávaní.

Učitelia privezení autobusmi z celého Slovenska si zajtra zakričia, rozvinú žlté transparenty, zapískajú si a z okien Úradu vlády im, kým nemávnu rukou, možno venujú pol minúty pozornosti. Po pochode pred Národnú radu sa im možno prihovoria poslanci z opozície a potom sa kolegyne a kolegovia rozídu. Niekto na kávu, niekto na pivo a niekto do Ikey. No a čo ďalej?

Predpokladať, že vládu a politické strany pri moci naraz osvieti myšlienka o dôležitosti školstva pre štát je odvážne a v realite Slovenska patrí do kategórie fantasy. Možno rečníci na tribúne budú skloňovať slovo štrajk, možno sa aj začne pripravovať na jeseň, keď bude treba pritvrdiť kolektívne vyjednávanie, ktoré s istotou bude vyjednávať OZPŠaV.

Rozmýšľal som, či ísť do tohto protestu. Nejdem. Momentálne vyčkávam. Čas a energiu si šetrím. Napriek proklamovanej jednote, réžii OZPŠaV zatiaľ nedôverujem.

Pripojím sa len vtedy, ak OZPŠaV bude len jeden z partnerov a bude komunikovať a vyjednávať s ďalšími organizáciami, teda s ISU, NŠO, SKU, kresťanskými odbormi etc.. a to napríklad o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Akonáhle budú chcieť vyjednávať kolektívnu zmluvu, riadiť ďalšie protesty či štrajk len ľudia z OZPŠaV, tak ľutujem, pre mňa to nemá význam. Takisto to nemá význam, ak to bude opačne a štrajk budú chcieť viesť len ISU, NŠO. Jednota musí byť a to nie len vo verbálnej rovine!
team-work-1052186_960_720OZPŠaV je počtom členov najsilnejšia organizácia v školstve a budú mať samozrejme vždy silné a hlavné slovo. Je v nej cca 25 -28 000 učiteľov. Teda viac ako štvrtina a menej ako tretina všetkých cca 90 000 učiteľov.  To znamená, že ak chceme mať úspešný štrajk, tak zapojenie OZPŠaV je nutnosťou. Vyhlásenie pána Ondeka o nátlaku na vládu v dôsledku toho, že vláda opäť kašle na školstvo, je potrebné prijať ústretovo a zároveň ostražito. Pamätáme si prerušený štrajk a nepodporu posledného štrajku?
Ak vláda nedostane v dohľadnej dobe rozum, čo pochybujem, tak je štrajk nutný. Programové vyhlásenie vlády sa dá hodnotiť ako provokácia. V inom štáte by už zrejme štrajk bol a v takom Francúzsku by to iste bola divočina. Na Slovensku ale rezonuje otázka, či sa štrajku vôbec má chuť 60 – 90% učiteľov zúčastniť? Ak hej, tak fajn, ak nie, tak to skončí tak, že učitelia budú spoločnosťou rešpektovaní tak ako gumení medvedíci. Ak sa učiteľom nebude chcieť vyvíjať nátlak, ak to učitelia vzdajú, tak apatia, nezáujem, virtuálna potemkinovská realita v školstve zvíťazia. Hnitie školstva bude pokračovať.
Štrajk (možný na jeseň) môže byť úspešný len vtedy, ak sa doň zapojí od 60 % do  99,99 % učiteľov. Úspešný môže byť len vtedy, ak bude aspoň 60 % škôl zatvorených dajme tomu tak dva týždne. Podmienkou úspešnosti je, aby ho neorganizovala len jedna organizácia, ale aby ho spoluorganizovali aktívne organizácie pôsobiace v školstve . Podmienkou úspešnosti je aj to, že sa musí dobre a precízne pripraviť. V prípade vyhlásenia štrajku, musí byť vytvorený štrajkový výbor kde budú aj zástupcovia ISU, NŠO a ďalších aktívnych organizácií v školstve. Len potom má nádej na úspech. Ak budú štrajk spolu s OZPŠaV organizovaťaj ďalšie organizácie v školstve, tak ťah na bránku bude silnejší a dôveryhodnejší. Potom budú mať učitelia šancu dosiahnuť zlepšenie svojho sociálneho postavenia a zlepšenie školstva.
Jednota je pred štrajkom nutnosť. Ok, zjednoťme sa!

Ján Macek

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s