UČITEĽ NIE JE LEN SLOVO

Milovaní, zatracovaní, vzorní, ukričaní, láskaví, tvoriví, skostnatení, odvážni, zbabelí, spokojní ….. SLOVENSKÍ, takýchto a ešte všakovakejších ich vnímame v škole počas vyučovania.

Mnohí zanechajú hlbokú stopu v dušiach svojich zverencov, po iných časom ani „pes neštekne“. Milujúc svoju prácu, vymýšľajú a tvoria úlohy, projekty, programy…, len aby zaujali, motivovali, inšpirovali. Často do noci, na úkor rodiny, priateľov.

No aj tí druhí, ktorí to kazia, lebo iskierka vyhasla, motivácia sa stratila, únava prevýšila záujem a ochotu zabojovať so sebou samým a hromadou problémov.

A ešte oslavovaní, občas, aspoň raz do roka a aspoň niekde a následne odmenení úprimne aj menej úprimne, finančne aj „vatikánskou menou“.

Najmä však spokojní, tí SLOVENSKÍ obzvlášť. Vieme, vieme,… sú aj takí, ktorí občas vystrčia rožky a potom im po nich dobre nakladú a ostatní, pre istotu, stíchnu :(.

UČITEĽ nie je len slovo, je to osoba mužského, či ženského rodu, no mala by to byť v prvom rade OSOBNOSŤ  a je jedno akého rodu. Osobnosť, ktorej môže dôverovať žiak, rodič, kolega, spoločnosť. Osobnosť, ktorá dokáže formovať nové osobnosti, samostatne mysliace, tvorivé, odvážne, pevné.

Milí učitelia SLOVENSKÍ, blíži sa 28.marec Deň učiteľov, sviatok, ktorý má byť „oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie“ (zdroj: http://kalendar.azet.sk/medzinarodne/popis/2014-3-28/).

My v Nových školských odboroch vám zo srdca prajeme, aby ste dokázali v sebe objaviť OSOBNOSTI, ktoré sa neboja pevne obhájiť svoj názor, sú vzorom pre svojich žiakov, oporou pre svojich kolegov. Prajeme vám, aby ste DENNE zažívali úctu a vďačnosť za vašu náročnú prácu, lebo vieme, že si ju zaslúžite. Sme tiež LEN UČITELIA. Sme tu pre vás.

PaedDr. Ľudovít Sebelédi, predseda NŠO, 27.3. 2014

PS

„Veci okolo nás nefungujú ako by mali – niekto by mal prísť a vyriešiť to. Nie sme spokojní so svojím platom – mal by prísť niekto, kto nám ho zvýši. Nepáči sa nám minister – niekto by mal prísť a vymeniť ho.

Realita je však iná. Nikto nepríde. Čím skôr to pochopíme, tým skôr budeme mať život vo vlastných rukách. Iba my sami môžeme a máme meniť veci v našom živote…., v našom okolí. Ale musíme tomu veriť a začať. Najlepšie hneď. Lebo – verte mi – nikto nepríde.“

                                      Peter Bero, Nikto nepríde, s.5

BERO, Peter. 2014. Nikto nepríde.1 vyd. Bratislava: PZ Consult, s.r.o 2014. 107 s. ISBN 978-80-971547-9-0.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s